Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...

Bisiklet Rehberliği

Rehber; Kılavuz, birinin doğruyu bulmasına yardımcı olan, ona yol gösteren kimse anlamındadır.

Rehber, Farsça dilinden Türkçe'mize geçmiştir.

Rehber, yolcuları, sporcuları veya turistleri bilinmeyen veya bilinmeyen yerlerde yönlendiren kişidir. Terim, başkalarını bilgi veya bilgelik gibi daha soyut hedeflere yönlendiren bir kişiye de uygulanabilir.

Bizim kullandığımız tabir ise Bisiklet Rehberliğidir.

Yani bisiklet konusunda yol gösteren, yönlendiren kişi olarak kullanıyoruz.

Bisiklet rehberliği; Kokartlı Turist Rehberliği ile karıştırılmaması gerekiyor.

Kokartı, profesyonel turist rehberliği ya da diğer adıyla tur rehberliği olarak tanımlayabiliriz. Yerli veya yabancı turist gruplarının gezi programının yürütülmesini sağlayan bir meslektir. ... Turist Rehberleri Birliği kamu kurumu niteliğinde olan bir meslek üst kuruluşudur ve Kültür Turizm Bakanlığı bünyesindedir.

Bisiklet İnisiyatifi ekibimiz kendi bulundukları il ve ilçede günlük ulaşımını bisikletle yapıyor, haftasonu gezilerinde kendi bölgelerindeki kırsalları bisikletle geziyor, bölgelerindeki kişilere bisiklet eğitimi veriyor ve bisiklet kullanan kişilere de bu konuda yol gösterici olmaları itibariyle Bisiklet Rehberleridir.

Bisiklet sürmeyi yeni öğrenmiş olsun veya bisikletle işe gidip gelmek, bisiklet gezileri konusunda tecrübesi olmayanlara bisiklet rehberlerimiz yardımcı olacaktır.

Burada diyebilirsiniz ki; “Haritadan veya GPS uygulamasından baktığımızda zaten bize yolu gösteriyor, ayrıca rehberliğe ne gerek var ki?”

Otomobille yaptığınız yolculuklar için doğrudur ama bisikletli ulaşım veya bisiklet gezilerinde harita veya Gps uygulamaları pek işe yaramıyor.Bunu en iyi bisikletle yolculuk yapanlar bilir.

Bisikletle gerek şehiriçi ulaşım gerek kırsalda doğa gezileri veya bisikletli uzun yolculuklar, araba yolculuğu gibi değildir. GPS cihazları, Bisiklet gezileri veya bisikletle şehiriçi ulaşımınız için uygun değildir. Gps yanlış yönlendirmesi sonucu otomobilinizle iki tur daha atar ve doğru yolu bulursunuz. Belki de yaklaşık 5 kilometre biraz daha yolu uzatmış olursunuz bu da otomobil için çok da kayıp olmayabilir ama bisikletli için durum böyle değil. Bisiklet yolculuğunda geri dönülmüş 5 kilometre büyük kayıptır. Ayrıca, her bölgenin kendine özgü değişik yapısı vardır. Örneğin şehir içinde kolayca bulacağınız bir güzergah vardır ama o yol üzerinde o güne özel pazar tezgahları kuruluyor olabilir. Veya sadece bölge halkının bilebileceği şekilde o yol pek de güvenli olmayabilir. Belki de o bölgede yabancıları pek de hoş karşılamıyor olabilirler, özellikle bu tür durumlarda bölgenin sosyo-kültürel yapısını bilen yerel bir kişinin olması çok önemlidir.

Şayet bisikletle yolculuk yapıyorsanız heran bisikletle ilgili teknik bir sorunla karşılaşabileceğinizi de biliyorsunuzdur. Bisikletin teknik konularını ne kadar biliyor olsanızda şayet bilmediğiniz bir bölgede bisikletiniz arıza yaptıysa gerekli parça veya destek alabileceğiniz yerleri bilebilmeniz mümkün olmayacaktır. Bisiklet rehberlerimiz hem bisiklet teknik konularında yeterliliğe sahiptirler ve her zaman yanlarında gerekli ekipman bulundururlar. Buna rağmen sorunu çözmek için destek alınması gerekiyorsa yerel rehberlerin bölgedeki tanıdıklarına ulaşabilmesi daha kolay olacaktır. Bu ve buna benzer örnekleri arttırabiliriz.

Burada önemli olan rehberiniz mutlaka yerel olmalıdır. Özellikle bisiklet gezginleri bunun ne kadar önemli olduğu iyi biliyor. Bu nedenle Warmshowers gibi sitelerden yerel destek ararlar. Bisiklet inisiyatifi bisiklet rehberliği ile Warmshover sistemini daha ileri aşamalara taşıyoruz. Warmshowers bisikletçiler için oluşturulmuş, dünyanın her yerinden bisiklet kullanıcısı insanın birbirini misafir ettiği, referans sistemine bağlı çalıştığı için güvenilir olan, tamamen ücretsiz bir konaklama sitesidir. Bisikletle seyahat edenler bunun ne büyük önem taşıdığını ve bahsettiğimiz yerel bisiklet rehberliği konusunu daha iyi anlayacaklardır.

Bisiklet inisiyatifi olarak bisiklet rehberlerimizi tüm ilçelerde oluşturmak için çalışıyoruz. Şuan hangi il ve ilçelerde bisiklet rehberlerimiz olduğunu websitemizden görebilirsiniz. Bilmediğiniz bir bölgede güvenli bir şekilde bisiklet seyahati yapmanız için Bisiklet İnisiyatifi Ekibinden yerel rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Şayet sizde bisiklet rehberi olmak isterseniz websitemizde hangi ilçelerin boş olduğunu görebilir ve bize başvuru yapabilirsiniz. Bisiklet Rehberliği bulunduğunuz ilçede bisiklet konusunda yol gösterici, teknik destek, güvenlik, konaklama, yeme-içme, lojistik, bilgi ve birikim hizmeti sunmaktır.

Halen uygulanan Warmshowers sisteminde ücretsiz yapılan konaklama ve rehberlik hizmetleri bizim sistemimizde ise ücretlidir. Türkiye’de Warmshowers sistemine üye olan bisikletçiler oldukça fazladır. Warmshowers üyeleri özellikle Avrupa’dan gelen misafirlere ücretsiz hizmetler sunuyor. Ve nedense bizim bisikletçiler de bir Avrupa hayranlığı var. Bu üyeler nedense Türk bisiklet gezginlerine bu kadar yardımsever olamıyor. Warmshowers üzerinden mesaj gönderen Türk olunca cevap bile vermeyi gereği görmüyor. Aynı taraftan bir Türk bisiklet gezgini Avrupa’ya gittiğinde Warmshowers üyeleri tarafından kabul edilmiyor.

Oysa ki Avrupalının Euro para değeri bizim paramızdan çok fazla ve ülkemizden alacakları konaklama, yeme içme ve diğer hizmetler onların ülkelerine kıyasla fazlasıyla ucuz. Bir diğer taraftan ücretsiz kayıt olunabilen Warmshowers’e üye olan ve Avrupalı bisiklet gezginlerini davet eden birçok kişinin de pek de güvenilir olmadığı görüldü. Avrupalı bisiklet gezginleri Warmshowers üyelerinden asıl beklentilerinin bedava konaklama için değil gerçekten bisiklet gezginlerinin ihtiyaçlarını anlayabilecek ve gerekli desteği sunabilecek kişileri bulmak için kullandıklarını söylüyorlar.

Bisiklet İnisiyatifi Bisiklet Rehberliği olarak uyguladığımız sistemde ister Avrupalı ister Asyalı, Afrikalı ve özellikle Türk yerli bisiklet gezginlerini misafir etme, konaklama, teknik destek, lojistik ve güvenlik sağlama hizmetleri veriyoruz. Referans sistemine bağlı çalıştığımız için güvenilir olan bizim sistemimiz de Bisiklet Rehberliği hizmeti veren ve hizmeti alan her iki tarafta bu sistemden kazanım sağlıyor.

Hizmet Alan Kişi Tarafından Bakarsak;

Hangi bölgeyi bisikletle gezmek isterseniz isteyin, şunu bilin ki o bölgede size yardımcı olacak güvenilir kişiler var. O bölgeye gitmeden önce yerel bisiklet rehberlerimizi web sitemizden inceleyebilecek ve iletişim kurabileceksiniz.

Bisiklet Rehberlerimizle iletişim kurarak, bisiklet gezinizde beklentilerinizi yani tarihi yerlere mi ilgi duyuyorsunuz? Sizin için doğa ve sakin az bilinen yerler mi önemli? Yoksa yerel kültür, yöresel yemekler, yöresel müzik, bölge halkının yaşantılarını görmek mi daha önemli? … gibi ayrıntıları paylaşarak amacınıza uygun destek alabileceksınız.

Bisiklet Rehberlerimize konaklama taleplerinizi iletin; Çadır kurmak için kamp alanı veya güvenli yer mi arıyorsunuz? Ucuz pansiyon, günlük ev mi tercih edersiniz? Yoksa konforlu otel mi istiyorsunuz?

Ailece, çocuklarınızla veya tek kişi olarak mı gelecek siniz? Bütçeniz ne kadar ve kaç günlük program istiyorsunuz? Kendi bisikletiniz yoksa bisiklet kiralamak mı istiyorsunuz? Bölgenin hava şartları nasıl ve hangi dönemde gidilmesi daha uygun ….. Bu ve buna benzer soru ve taleplerinizi ilettiğiniz zaman bisiklet rehberlerimiz sizin taleplerinize göre hizmetler ayarlayacak veya sizin için en uygun olabilecek alternatif teklifler sunacaktır.

Hizmet Veren Bisiklet Rehberleri Tarafından Bakarsak;

Bulunduğunuz bölgeyi bisikletle gezmek isteyen ve o bölgede kendisine yardım etmesini isteyen kişiler var. Bu kişiler size web sitemiz üzerinden ulaşacak. Bu kişiler sizden hizmet talep ediyorlar ve bu hizmetler karşılığında bir bedel alacaksınız. Hizmetleriniz karşılığında bedel almanız hem sizin kaliteli hizmet sunmanızı hemde karşı tarafın kaliteli hizmet almasını ve bu alanda sürekliliğinizi sağlayarak kendinizi geliştirmenizi sağlayacak. Bulunduğunuz bölgeye yerli ve yabancı daha çok bisiklet gezginlerinin gelmesini sağlamış olacaksınız. Bölgenizin tarihi, kültürel, coğrafi özelliklerini tanıtma fırsatı bulacak ve yerel esnafın, yerel halkın kazanmasını sağlayacaksınız. Kaliteli hizmet verdikçe ve memnuniyet arttıkça daha çok misafirin geldiğini ve özellikle rehber olarak sizi tercih ettiklerini göreceksiniz. Kendi bölgenize yerli ve yabancı turist getiren kişi olarak bölgenizde daha çok tanınacak, yerel halk, yerel esnaf, işletmeler ve yerel yöneticiler tarafından itibarınız artacak. Kaliteli hizmet verdiğiniz sürece Bisiklet İnisiyatifi tarafından tavsiye edilen rehberlerimiz arasında olarak bilinirliğiniz artacak ve ayrı bir iş yapmanıza gerek kalmadan gezerek, keyif alacağınız bir işle geçiminizi sağlamış olacaksınız.

Bisiklet Rehberleri hizmet karşılığında aldıkları bedeller neticesinde Gelir vergisine tabidirler. Böylece hizmet alan ve hizmet veren taraflar için ödenen bedel karşılığında resmi makbuzlara sahip olurlar. Bisiklet İnisiyatifi Bisiklet Rehberi olarak websitemizde yayınladığımız kişiler sistemimiz tarafından belirli görevleri başarıyla tamamlamış, bisiklet konusunda, sosyal iletişim, ahlaki ve etik açıdan güvenilir kişilerden seçilmektedir. “Bisiklet Rehberi” olarak adlandılıran iş yöntemi aslında “Mihmardanlık” olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Mihmandar; misâfirleri ağırlamak, gezdirmek ve onlara kılavuzluk etmek gibi işlerle görevli olan kimsedir. Bisiklet İnisiyatifi olarak geliştirdiğimiz Bisiklet Rehberliği sistemi Warmshowers, Inter Rail, Couchsurfing, BeWelcome, Hostel gibi halen işleyen sistemleri ülkemiz şartlarına uyarlanarak hazırladığımız bir yöntemdir. Bisiklet Rehberi olmak veya Bisiklet Rehberliği hizmeti almak için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Formu

E- Bülten

Güncel duyurulardan haberdar olabilmek için e-bültenimize abone olun...