Bizi Sosyal Medyada Takip Edin...

BİSİKLET TRENİ

Bisiklet Treni ilk söylenişte bisikletle tren yolculuğu gibi anlaşılıyor olabilir ama bunu bisikletle güvenli ulaşım amacıyla organizeli toplu hareket etme şeklinde tanımlayabiliriz.

Bisiklet Trenin ana hatları şöyledir;

Yol güzergahı, Kalkış ve Varış Saati, Hız temposu, Durak noktaları...Gibi detaylar belirlenmiş olan, Herkesin katılabileceği seviyede, şehir içinde günlük ulaşımı bisikletle sağlamak amacıyla uygulanan bisiklet konvoylarıdır.

Bisiklet Treninin farklı uygulama şekilleri vardır.

Bunlardan en temel olanı Bisikletle işe gidip gelmek için ana hatlar üzerinde toplu hareket etmektir.

Sabah işe gidiş ve Akşam iş çıkışı saatlerinde hareket eden bisiklet treni ile güvenli bisiklet ulaşımı sağlanmış oluyor.

Bisiklet Treni ayrıca bisikletli okul servisi olarak da kullanılabiliyor.

Bisiklet Treniyle öğrencilerin Okula bisikletle Gidip Gelmeleri güvenli şekilde sağlanıyor.

Bisiklet treni ile şehiriçi araç trafiğinin, karbon salınımının, gürültü, otopark karmaşası gibi sorunların en aza indirilmesi sağlanıyor.

İnsanları hareketsiz yaşamdan kurtarıp daha mutlu olmaları amaçlanıyor.

Bisiklet Treni Büyük metropol şehirlerin ancak bazı hatlarında uygulanabiliyorken küçük illerde ve özellikle turistik beldelerde daha aktif uygulanabiliyor.

Avrupa, Asya ve Amerika ülkelerinde bu sistem uygulanıyor.

Uzun bisiklet Yolculukları, Haftasonu bisiklet gezileri ve tatil amaçlı bisiklet turları da bisiklet treni yöntemiyle daha güvenli ve keyifli hale geliyor.

Bisiklet Treni Bir Karnavaldır.

Bisiklet Treni Sağlıklı, Çevreci, Ekonomik Ulaşım Şeklidir.

Bisiklet Treni; İşe, Okula, Tatile Gitmeyi Eğlenceye Dönüştürür.

Trafik, Egzos, Gürültü, Otopark Karmaşasına En Basit Çözümdür.

Bisiklet Treni Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluktur.

Günümüzde insanlar daha sakin, huzurlu ama bir yandan da fiziksel olarak aktif olmak istiyor. Bisiklet, bu beklentilere cevap veriyor.

Büyük Şehirlerde yaşayanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ortalama 6 kilometre içinde çözebiliyorlar.

Genellikle ev ve işyeri arası 20 kilometreyi geçmiyor.

Şehir içinde ve özellikle işe gidiş - dönüş saatlerinde otomobiller 30 kilometre hızın üzerine zaten çıkamıyorlar.

Bisiklet, trafik sıkışıklığına takılmıyor. Hatta büyük şehirlerde iş saatlerinde en hızlı ulaşım aracı bisiklettir diyebiliriz.

Otomobiller ancak kendilerine ayrılan yollarda hareket edebilir ama bisiklet öyle değil.

Bisikletle ulaşım için otoban yolları, ana caddeleri izlemeniz gerekmez. Ana arterlere paralel sokak aralarından, parklar içinden alternatif yollar bulabilirsiniz. Gerek kendi otomobilinizle veya toplu taşıma araçlarıyla evden işe gidiş süreniz diyelim ki 30 dakika…. Ve bisikletle giderken de yolunuzu uzatan bir rota izleyerek bu süre 1 saate çıkmış olsun. Bu halde bile her yönden karlısınız demektir.

Şunu unutmayın ki; otomobil veya toplu taşımaya verdiğiniz parayı kazanmak için yine kendi zamanınızı ve iş gücünüzü harcıyorsunuz.

Bisikletle sabah işe giderken ve akşam iş dönüşü yapacağınız fiziksel aktivite vücudunuzu daha dinç tutacaktır.

Bisiklet konvoyları şehir içinde belirli hatlar üzerinde belirli saatlerde giderken ara duraklardan da bisiklet trenine dahil olabilir veya konvoydan ayrılabilirsiniz.

Bisiklet Treni uygulaması aynı bölgede oturan ve aynı hat üzerinde sürekli giden kişilerin biraraya gelebilmesiyle mümkün oluyor. Bu şekilde istenen her bölgede bu sistem uygulanabilir.

Bisiklet Trenlerinin herbirinde bir öncü lokomotif oluyor. Öncü lokomotif öncülüğünde katılımcılar hergün aynı yerde buluşuyor ve aynı saatte pedal çevirmeye başlıyor. Öncü lokomotif hergün aynı sabit hızla giderek belirli duraklara aynı zamanda ulaşıyor. Böylece diğer durak saatlerinden de bisikletliler dahil olabiliyor. Bu sistemin uygulanabilmesi için her bölgeye göre mobil aplikasyon hazırlıyoruz.

Mobil aplikasyonumuz sayesinde bisiklet treni konvoylarını takip edebiliyor ve istediğiniz yerden dahil olabiliyorsunuz.

Başvuru Formu

E- Bülten

Güncel duyurulardan haberdar olabilmek için e-bültenimize abone olun...